Common - alba

29. července 2007 v 18:48 |  Common
Resurrection (1994)
První album jímž se Common sense nesmazatelně vetřel do vln amerického hiphopu, tenhle raper z Chicaga se svou klasikou "I used to love H.E.R." udělal velkou díru do světa alternativní scény.
One day it'll all make sense (1997)
Svým druhým albem jen potvrdil jak talentovaným raperem je. V pár písních si dovolil přizvat i producenty z party kolem The Roots. Nejlepšími skladbami jsou asi duety s Lauryn Hill a Erykah Badu.
Like a water for chocolate (2000)
Jednoznačná klasika spolu s "Things falls appart" od The Roots asi nejlepší album roku na hiphopové scéně. Produkci si vzal pod taktovku J-Dilla (tehdy JayDee) a Commonovi jeho producentská práce úžasně sedla. Commonovo flow a lyrics na nejvyšším stupni, skladby jako "Time Travelin'", "Coldblooded", "Doin' it" nebo spolupráce se Slum Village v "Thelonious" jsou opravdovými klenoty. Navíc do toho pecka alba od dje Premiera v "The 6th sense", ve které na vokálech poprvé dal o sobě vědět blíže jeho dvorní zpěvák Bilal, stejně jako v ještě několika písních na albu. Absolutní špička.
Electric circus (2002)
Svoje drogové období Common prožil v době, kdy natáčel tohle album, které je asi nejrozmanitějším v jeho diskografii. Progresivnější produkci přinesl jak dvorní producent Erykah Badu James Poyser, tak Questlove z The Roots, pozadu nezůstal ani J-Dilla s vypalovačkami jako "Soul Power" nebo ultra kytarově říznou "Electric wire hustler flower". Na albu se také dvěma tracky mihli také v té době všudypřítomní Neptunes. Jejich duet "Come close" s Mary J. Blige se jim moc vyvedl. "I am a music" s Jill Scott také rozhodně stojí za poslech, závěrečná "Heaven somewhere" je ale už pro poslech jen po pár jointech bez větších hudebních nároků...
Be (2005)
Tímhle albem vyrazil Common všem dech. Přizval si na něj totiž Kanye Westa jako producenta a to se ukázalo jako jednoznačné plus. Pouze dvě volnější skladby nechal J-Dillovi, který se též nenechal zahanbit. "Love is.." je opravdu krásná a závěrečná "It's your world" s Bilalem též. Singl "The corner" otvírá album, Commonův řízný projev jako pohlazení střídá v následující "Go" into the Kanye tree refrén. Troufám si tvrdit, že druhá půlka alba je ještě lepší nežli první. Skvělá "Chi-city" a pak duet s Johnem Legendem, ve kterém se na rapu mihne i Kanye - pro mě hiphop&soulová klasika. Album roku. Kanye si nenechal nejlepší skladby pro sebe ačkoli na svém Late Registration se nenechal zahanbit. Tihle dva by spolu měli už zůstat. Hodí se k sobě. Kanyeho produkce na Commonův flow prostě pasuje, to mi asi nikdo nevyvrátí. Po malém elektrickém vyrušení návrat do klasických vod a jednoznačně trhák!
Finding forever (2007)
Rok 2007 opět ve znamení toho nejkvalitnějšího hip hopu. Jak Common tak Kanye West totiž plánují vydání svých nových alb. je určitě výhrou, že tihle dva se sešli ve studiu opět společně. Jedná se o druhé album, které tihle spolu dva natočili. Kritikou i fanoušky velmi dobře přijaté album "Be" z roku 2005 bylo velmi těžkým měřítkem k překonání, ale já si troufám tvrdit, že jej překonali a týden po vydání alba musím konstatovat, že tu je jedno z nejlepších alb roku. Příchod alba předznamenaly již singly ze soundtracků, skladbu " A Dream" s vysamplovaným Martinem Lutherem Kingem, kterou pro Commona složil Will.I.Am z Black eyed peas a krásná skladba "Play your cards right", ve které dává vokálně vyniknout Bilalovi (kdy tenhle zpěvák konečně vydá svoje druhé album, je ve hvězdách už až moc dlouho). Samotné album by se regulérně dalo rozdělit do dvou polovin. V té první Kanye West předvádí jedny ze svých nejlepších produkcí, které jsem od něj slyšel. Nebojí se rozložit písně na několik celků a dovede krásně využít Commonovy barvy hlasu pro svůj beat. Úvodní "Start the show" je opravdu trhák s orientálními motivy na něž v refrénu Kanye zastřeným hlasem navazuje s krásnými smyčcovými aranžemi. A to jak si bez scratchování dovede na konci písně pohrát s rytmy je opravdu zábavné. První singl "The People" je jasná pecka roku a jedna z nejlepších hiphopových skladeb, co jsem kdy slyšel. Znovu měnící se valící rytmus a Commonovy universální verše a zabijáckej flow nenechává nikoho na pochybách, kdo je králem nejen chicagských MC's. Prostředek alba vyplňují říznější kousky "Southside" a zejména pak "The Game" s výborným djem Premierem za gramcema v refrénu. Druhá půlka alba se nese v trochu soulovějším rytmu a stejně jako na minulém albu i tady Common ukazuje, že se svým talentem by mohl rapovat snad i v dechovce. Lekci z čistého muzikantství předvádí s Bilalem v "Black maybe", závěrečná část písně jenom s congas, shakerem a tamburínou je opravdu strhující. Asi nejkrásnější skladbou je pro mě "Missuderstood" s vysamplovanou Ninou Simone, trefným downtempovým beatem od Devo Springsteena a závěrečnou Bilalovou pěveckou exhibicí. V jediné skladbě od předčasně zesnulého J-Dilly (kterému bylo album věnováno) se pro změnu objevil D'Angelo a závěrečná spásonosná "Forever beggins" klasicky s rapem Commonova dědečka jen uzavírá tohle skvělé album. To proč mě tohle album nadchlo je zejména muzika. Skvělé hudební podklady a zajímavé rýmy, lyrika a rap absolutně stírají hranice mezi žánry "černé" muziky. Pánové Common a West mají stejně jako v roce 2005 opět nakročeno na dvě nejlepší hiphopové desky roku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama