60's

14. srpna 2007 v 10:47 |  James Brown
Cold sweat (7/1967)
Tohle LP, které bohužel ještě nevyšlo v Evropě na cd, obsahuje píseň Cold sweat, která funkovým sólem na bicí v druhé půlce písně znamenala revoluci v soudobé soulové muzice. Rhythm & blues pak již nikdy nebylo takové jako dříve...
I can't stand myself (3/1968)
Tohle cd jsem si objednal až z Japonska a došlo mi v papírovém obalu, což by mi ještě tak nevadilo, ale všechny písně jsou ve špatné zvukové kvalitě, jakoby obšlehlé z lpčka. Pokud budu hodnotit ale jen muziku, tak pecka "I can't stand myself when you touch me" nebo studiová verze koncertního trháku "There was a time" jsou jedny z největších pecek, které kdy JB se svojí bandou natočil. Za zmínku pak stojí také instrumentálky "Soul of J.B." nebo pro mě až krutě řízná "Get it together" rozdělená do dvou částí.
I got the feelin' (6/1968)
Stejně jako minulé cd, tak i toto mi došlo v hrozné zvukové kvalitě. Doufám, že i tahle deska se dočká své remasterované verze, nejlépe s nějakými bonusy a nezkrácenými verzemi singlů "I got the feelin'" nebo "You've got the power". Deska je spíše v pomalejším rytmu, hodně balad prokládaných instrumentálkami včetně smyčcových aranží.
Say it loud I'm black and proud (4/1969)
I tahle deska stejně jako ostatní vyšla v japonsku na hrozně šumivém lp-sleeve cdčku. Naštěstí se mi ale podařilo sehnat trojkompilaci Hot Pants/Sex Machine/Say it loud, kde všechna tři alba jsou v absolutně krásné zvukové kvalitě remasterovaná od Polydoru. S radostí jsem si tedy poslechnul hymnu roku 1969 "Say it loud I'm black and proud" v nezkrácené a vyčištěné verzi. Následuje balada "I Guess I'll have to cry, cry, cry" se všemi těmi smyčcemi, které nemám moc v jeho hudbě rád. Následuje origoš "Goodbye my love pts.1&2", kterou kritici pokládají za první funkovou baladu vůbec s krásnou kytarou Jimmyho Nolena. Na albu najdete další úspěšný singl "Licking stick" bohužel jen ve zkrácené verzi (celá vyšla zatím jen na 4cd kompilaci "Star Time"). Následují docela příjemné funky kousky jako například "I love you". Z alba se vymyká instrumentálka "Shades of Brown" s výbornou sólovou kytarou a funky-swingovým rytmem.
Say it live and loud (live in Dallas 26.8.1968)
Tahle nahrávka je v jeho diskografii trochu netypická, protože vyšla až v roce 1998. Díky ale všem lidem, kteří se na jejím zveřejnění podíleli. Je opravdu skvělá. Jsem vždy trochu skeptický k záznamům z živých koncertů, ale tenhle mě úplně odzbrojil. Právě z tohohle představení pochází verze písně "Licking stick", která se nachází na kompilaci "Foundations of funk-Brand new bag 1964-1969"). Na albu si technici, kteří jej čistili dali opravdu záležet, zvuková kvalita je opravdu nad míru úžasná. CD je zaplněno celými osmdesáti minutami a je to nářez od začátku až do konce. V první fázi koncertu James předvede své pomalejší kousky "If I ruled the world" nebo "I'll guess I have to cry, cry, cry". Opře se také do své nové skladby "Say it loud, I'm black and proud", kde místo dětského sboru s ním haleká snad celý Dallas. Skvělé kytarové sólo je slyšet v šestiminutové "Kansas city". V druhé fázi cd se představí JB Orchestra pod vedením Maceo Parkera, který ve skladbě "Suds" předvede skvělé sólo na saxofon, v instrumentálce "Soul pride" zas kytara Jimmyho Nolena řádí o sto šest. Jedním z vrcholů alba je pak píseň "Tighten up", ve které Maceo rapuje a jeho kapela hraje jak on tvrdí muziku. Skvělé sólo Wymana Reeda na trubku i bicích opravdu stojí za poslech. V další fázi desky přijde skladba "Cold sweat", která je vrcholem alba. To co předvádí bubeníci Clyde Stubbefield a Nat Jones v jejich sólech mi bere dech a i když v písni je jen jedna rytmická kytara o to víc vyniknou ostatní nástroje. "There was a time" je pak neuvěřitelnou funky explozí. Být to léto v Dallasu, tak asi u téhle písně odlétnu někam hodně vysoko. V poslední části koncertu pak kapela předvedla zkrácené speed-up veze hitů "I got you", "I can't stand myself" nebo "Papa's got a brand new bag". Pokud bych se někdy chtěl hudebně vrátit v čase, byla by to asi tahle noc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 5:00 | Reagovat

Asi takhle nějak bych to pojal :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama