Illustratosphere & Dan Bárta

30. března 2008 v 18:49 |  J.A.R. & MB's
Dan Bárta & Illustratosphera (2000)
První album seskupení okolo zpěváka Dan Bárty a klávesisty a trombonisty Filipa Jelínka, by se dalo označit za jedinečnou desku na poli českého pop-jazzu, ale zaškatulkovat tuhle desku by bylo rozhodně chybou. Mirek Chyška na kytaru, Stanislav Mácha na piáno, Robert Balzar a Jiří Slavíček na bicí spolu dohromady vytvořili kompaktní skupinu, která byla schopna ihned od začátku koncertní aktivity. Dan Bárta na jeho jemné nótě přenesl do textů abstraktní často velmi těžko uchopitelnou lyriku, která k této obrazné a lehké muzice sedne jako nota k notě. Poslechnout si skladby jako "Kontrabásník", "Wo-ba-si-u" nebo "Předpokládám" stojí rozhodně za to.
Illustratosphere - Entropicture (2004)
Druhé album skupiny, která s jedinou výjimkou (M.Chyšku nahradil Jaroslav Friedl) zůstala ve stejném složení, natočili hned poté, co si muzikanti odběhli z Nerváku. Mě osobně se zdá, že skupina daleko více dozrála a pokud první album bylo spíše jen kompilací hitů různého ražení tak na Entropicture rozhodně nelze vystihnout dvě tři skladby. Album jako celek je poctivě udělané, se skvělými texty, se kterými Danu Bártovi ve dvou případech pomohl i Ota Klempíř. Originální muziku, kterou dokázali pánové ve studiu nahrát nemám možnost s ničím podobným srovnat, jelikož žádnou takovou neznám. Jazz, pop, blues, funk, soul, world music a kdoví co ještě, všechno tu najdete. Absolutně krásné melodie, piáno, klávesové nápady i krátká kytarová sóla nijak nevyčuhují a neničí jednotlivé kompozice, které jsou lehké jako větřík a přitom aranžersky košaté a cenné. Nádherné album.
Illustratosphere - Retropicture livě (2005)
Ke konci roku se objevila v kuloárech zpráva, že Illustratosphera hodlá vydat živé cd a dvd ze záznamu z koncertu, který odehrála na podzim v Akropoli. Nakonec jsme se dočkali jenom 2cd, ale stejně díky za něj. Co se týče zvukové kvality koncertu, tak musím všechny, kteří se na nahrávce podíleli pochválit, protože mastering se povedl, snad jenom malá výtka, že oproti ostatním cd mi tohle v přehrávači hraje trochu tišeji, ale to zas tak nevadí. Hlavním je výkon muzikantů, který je bezchybný a oproti studiovým verzím zase o něco vyzrálejší. Průvodce Dan Bárta celým koncertem září jako hvězda, se skupinou zahrál ty nejlepší kousky z posledních dvou alb a nejen to. Publikum dokáže zabavit i mluveným slovem, což málokterý zpěvák dnes dokáže. Největším pokladem jsou pak písně, které kapela přezpívala podle svého vlastního cítění. Jsou jimi obzvláště "I wish" od Stevieho Wondera (a to na koncertech hrají ještě Higher gound) pak trojice volnějších písniček z repertoáru Sexy Dancers "Introduction to happiness", "Foot in another land" a "Some poeple" anebo lyžařská verze hitu "On my head". Pro opravdové pamětníky je pak i píseň "Moje vina", kterou natočil původně s kapelou Alice, ale na koncertech ji s ní nikdy nehrál, protože byla prý příliš vláčná. Díky poslechu těchto dvou cd mohu jenom litovat, že jsem se nezúčastnil alespoň jednoho večera, na kterém byl koncert natočen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 =o) =o) | Web | 18. dubna 2008 v 20:09 | Reagovat

Bárta je prostě nejlepší zpěvák u nás na 100% ;o)

2 duky duky | 22. května 2008 v 23:58 | Reagovat

S komentářem nahoře naprosto souhlasím. Jinak Jindříšku, netrpělivě očekávám recenzi na nové album animage...:-)

3 Cábik Cábik | 23. května 2008 v 13:13 | Reagovat

No už to poslouchám Ondro a je to znovu výbroné

4 duky duky | 23. května 2008 v 17:17 | Reagovat

to mi ani neříkej...Budu poslouchat vše o prázdniny. jinak koukni na tento program a už si dělej volno :-)  http://www.benatskanoc.cz/index.php?x=dProgram

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama